Keresés méret szerint

Az energiacímkék olyan információkat tartalmaznak, amelyek ismeretében a vásárlók a legmegfelelőbb gumiabroncsot tudják kiválasztani a járművükhöz. Tájékoztatják a vevőt az abroncs teljesítményéről, így a gördülési ellenállásról, a külső menetzajról és a nedves úttesten nyújtott fékteljesítményről. A címkék tehát az abroncsok teljesítményszintjének osztályozására szolgálnak, egyben arra ösztönzik a gyártókat, hogy hatékonyabb, biztonságosabb és csendesebb modelleket tervezzenek.

A gumiabroncsok teljesítményének osztályozása

A gumiabroncsok és teljesítményük kategorizálására 3 energiacímke létezik:

  • Az energiahatékonysági osztály A-tól G-ig terjed (a leghatékonyabbtól a kevésbé hatékonyig), ez minősíti a gumiabroncs gördülési ellenállását és az ebből következő energiaigényét. Minél kevésbé áll ellen a gumiabroncs a gördülésnek, annál kevesebb energia szükséges a jármű helyváltoztatásához, így tulajdonképpen a gumi ezen tulajdonságával pénzt lehet spórolni.
  • A nedves tapadást jelző besorolás, amely szintén A-G jelöléstartományt kapott, a nedves körülmények között megtett féktávolságot minősíti.
  • A kerék által keltett zaj besorolása A és B osztályú lehet, a külső menetzaj magasabb vagy alacsonyabb szintjét állapítja meg. C zajszintbesorolással rendelkező abroncsok már nem kapnak engedélyt.
energiacímke

Mit mond a jogszabály az energiacímkéről?

Az európai piacra kerülő személygépkocsik és kisteherautók gumiabroncsainak energiacímkével való ellátását az 1222/2009/EK rendelet írja elő. A rendelet felülvizsgálatra kerül, majd 2021. május 1-jével, az új követelmények hatálybalépésének érdekében felváltja a az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/740-es rendelete. Mindez a kamionokra és az autóbuszokra is vonatkozik.

Ez a szabályozás előírja, hogy a szabványos címkén kívül további szimbólum is használható, amely arról tájékoztat, hogy a gumiabroncs milyen tapadási teljesítményt mutat szélsőséges hó- és jégviszonyok esetén. Így a címkézési opciók száma 4-re nőtt. A szélsőségesen havas útviszonyoknak megfelelő gumiabroncsokon az Alpok-szimbólum látható (hópehely egy háromcsúcsú hegy előterében), míg az északi típusú téli gumikon a hegy szimbólumra jégmotívum került.

Ezenkívül az új energiaszimbólumok egyértelműbben jelzik, hogy az üzemanyag-hatékonyság mind a belső égésű, mind az elektromos járművekre érvényes. A zajteljesítmény osztályát mindig az alsó részen kell feltüntetni, a decibelben megadott zajszinttel együtt.

Az új szabályozás előírja az olyan gumiabroncsok betiltását is, amelyek gördülési ellenállása és nedvestapadása az F és a G osztályba tartozik, így az értékskálát 5 osztályra csökkenti (A-tól E-ig a korábbi A-tól G-ig helyett).

Végül az 5 paraméternek megfelelő gumiabroncsok teljesítményét szabványosított vizsgálatokkal értékelik, de a nemzeti hatóságok is végezhetnek ellenőrzéseket. Mindemellett a QR-kód beolvasásával további információkhoz is hozzá lehet jutni az Európai Bizottság adatbázisából.

Megjegyzendő, hogy a gépjárművek általános biztonságáról szóló 661/2009/EK rendelet meghatározza a gumiabroncsok környezetvédelmi jellemzőinek minimális hatékonysági követelményeit.

A régi és az új generációs energiacímkék közötti egyezés:

régi és új energiacímkék közötti egyezés
LiveChat
Whatsapp Messenger